V neděli 12.9.2021 startuje mužský tým florbalovou sezonu 2021/22 na domácí palubovce v hale Lokomotivy v Suchém Vrbném. Soupeřem bude nedaleká Kaplice, která do divize postoupila v loňské sezoně. Co tomuto utkání předcházelo, o dění v zákulisí mužského týmu a i o kratké historii mužkého týmu, jsme si popovídali s předsedou klubu a stále aktivním hráčem Honzou Novotným:

Po roční pauze, kdy jste hráli (respektive spíše nehráli) regionální ligu, se vracíte do divize. Jak se to povedlo?
Po uzavření přihlášek do soutěží někdy začátkem června zazvonil telefon. Zavolala mi zaměstnankyně Českého florbalu a oznámila mi, že se uvolnilo místo v divizi. Dle regulí soutěží jsme na něj měli nárok, a tak jsem to rovnou přijal.

Divize je celostátní soutěž, která už se koná každý víkend. Zápasy se hrají systémem „doma venku a 3×20 minut čistého času“. Není to příliš náročná soutěž, než aby o účasti v ní rozhodl jeden telefonát?
Samozřejmě. Finančně a časově to je velmi náročné. V podstatě se to podobá už 1. lize, od které se to liší jen nižšími marketingovými povinnostmi klubu. Na druhou stranu od založení jsme sportovním klubem. Sportovní myšlenka je přeci o tom se zlepšovat. Hrát se snadnými soupeři tě přeci neposune tolik, jako hrát proti těm nejlepším.

Celý klub i tým mužů vznikl teprve před pěti lety a už druhou sezonu budete hrát v divizi. Mnoho týmů v jižních Čechách s dlouholetou historií se do zmíněné soutěže marně snaží probojovat. Jak je možné, že se to v tomto případě povedlo už podruhé?
První sezona byla doslova divočina. Soutěž jsme přihlásili až po termínu snad jen z hecu, a to bez jakýchkoliv ambicí. V srpnu jsme měli pouhých sedm hráčů. Neměli jsme halu na trénování a celá naše příprava probíhala v tělocvičně o velikosti volejbalového kurtu. Najednou jsme začali nabírat hráče a v té „piditělocvičně“ a rázem nás bylo 15 a každý chtěl hrát. Tak jsme hráli na 3 branky. Prostě nesmysl a šílenost. A přece se vytvořilo něco, co se těžko popisuje. Každý si možnosti hrát florbal v FA hodně vážil a nebyla chvilka, kdy by někdo na tréninku nebo v zápase něco vypustil či nějak remcal. Pozitivní myšlení a štěstí nás dostalo až do divize. Po 1. místě v přeboru nám byl dodatečně nabídnut postup rovnou do regionální ligy. Další rok se rozšiřovala divize. No, a díky tomu jsme tam proklouzli i my… Nyní je to zase administrativní postup, ale říká se „hloupý, kdo dává a hloupější, kdo nebere…“

Udržíte nyní divizi?
Rád bych, ale to není to hlavní, co nás letos čeká. Již loni jsme začali s výraznou generační obměnou, která bude pokračovat zřejmě po celou sezonu. Snažíme se vrátit sem duch té první sezony, protože většina kluků to nezažila. Dokud se nám to nepovede, tak o výsledcích či udržení divize se nemá smysl vůbec bavit.

Není to trochu risk a mrhání financemi v divizní sezóně?
Je. Ale to byl i v té první sezoně, kdy jsme šli hrát bez hráčů, bez zázemí a přineslo to úspěch. Tak třeba se k nám štěstí zase vrátí. V loni, ale i letos, někteří hráči z předchozího divizního týmu odešli, nebo skončili. Vlastně odešla celá první pětka, která byla kvalitou střelby výrazně odskočená od zbytku týmu. K tomu jsme přišli o dva brankáře a další zkušené hráče. Nicméně se povedlo i pár příchodů a ty zkušené hráče nahrazujeme mládím a dorůstajícími juniory. Zároveň vyšel návrat jednoho ze zakladatelů týmu mužů Davida Řehoře, který si s sebou přivedl Vaška Bícu s Honzou Pražákem. V neposlední řadě je určitě posilou šikovný Dominik Konopa, který má v sobě velký potenciál.

Můžeš oba divizní týmy nějak porovnat?
Moc se to srovnávat nedá. Ten starý byl individuálně kvalitnější a jeho cílem bylo udržet divizi. Letošní tým je horší, ale mladší s lepší tréninkovou morálkou a jeho úkol je ve znamení se zlepšovat a až potom řešit výsledky či sestupy.

Kdo je favoritem v prvním zápase nové sezóny?
Tak favoritem je určitě Kaplice. Má lepší hráče a my jsme teprve na začátku naší cesty. Na druhou stranu míček je kulatý a my uděláme vše, aby body zůstaly doma. Věřím že nám pomohou domácí fanoušci, které tímto zvu do haly Lokomotiva v Suchém Vrbném. Utkání začíná v neděli v 15:30.  Děkujeme za podporu z hlediště.

Čeká diváky něco speciálního?
Ano. Mužský tým se představí v nových dresech, do kterých se postupně oblékne celý klub včetně mládeže. Tyto dresy vznikly ve spolupráci s Kupastudiem Pavla Kubeše a vyrábí je ALEA Sportswear. Ta obléká například Davis cupovou reprezentaci ČR. Věřím, že nové dresy se budou líbit.